85E52CC0-8FD3-4E24-8B1E-679888EB234B

Elvis Naçi bëhet pjesë e aksionit të shpëndarjes së ushqimeve!

Elvis Naçi së bashku me bashkëshorten e tij Fatmën janë bërë pjesë e shpërndarjes së pakove  ushqimore në këtë situatë të vështirë në Shqipëri prej Covid-19.

Bashkë me Fatmën ishim sot në shtëpi të jetimëve, të sëmurëve, të nevojtarëve, për t’iu gjendur pranë. Jetesa e tyre sot është më e veshtirë se më parë, ndaj nëse ne kemi një mundësi të kemi ushqime në shtëpitë tona, shumë njerëz i kanë sytë dhe shpresat tek ne… – Postimi i plotë në Facebook i Elvis Naçit

11077963-8BFE-48A8-8249-247228BF4D35

Mblidhet shuma për operacionin e Elios !

Më datë 6 Mars në emsionin “Shqiptarët për Shqiptarët” u prezantua rasti i Elios qe vuante nga leucemia akute ! Shuma për operacionin ishte 100.000 euro dhe duhet të mblidheshin brenda 5 ditëve . Shqiptarët treguan solidaritet dhe i mblodhën në kohë rekord .

Mblidhen 100.000 eurot per Elion!
Në situatën e Korona Virusit, ka edhe lajme të mira. Bashkë ia dolëm që Elios t’i mbledhim dhe dhurojmë 100.000 euro. Do të kërkoja nga ju miq të dashur të lutemi për Elion që Zoti t’u japë sukses mjekëve që Elio të shërohet e të kthehet pranë nesh. Lus Zotin që me bamirësinë e Elios të na ruajë nga cdo sëmundje dhe virus ? që qarkullon, të na i ruaji prindërit, gjyshërit dhe fëmijet. Shpërndaje të begatoftë i madhi Zot se Elio ka nevojë për lutje dhe njerëzit për lajme të mira… O Zot, shëroje Elion! Amin. – Postimi i plotë në Facebook-un e Elvis Naçit

thumanalegjenda

Publikohet vëndi dhe data për nisjen e rindërtimit në Thumanë !

Ditën e djeshme Elvis Naçi postoi në Facebook mbi rindërtimin në Thumanë . Me atë të statusit Elvisi tregoi vendin dhe datën kur mbaron master-plani për rindërtimin e Thumanës .

Postimi i plotë i tij në Facebook :

Ky është vendi ku do ndërtohen Shtëpitë e Thumanës, më datë 25 shkurt mbaron Masterplani, po presim me padurim të ndërtojme Shtëpite për qindra Familje në Thumanë për të dërguar në vend amanetin e donacioneve të Shqiptarëve! Zoti i Gjithesise ju begatofte të gjithëve. Amin.

 

ndihma

Fondacioni Firdeus shpërndan ndihma në fshatrat e Tiranës !

Ditën e djeshme vullnetarët e Fondacionit Firdeus janë vënë në krye të detyrës për shpërndarjen e ushqimeve në shumë fshatra të Tiranës . Kjo shpërndarje ndodh çdo muaj ku rreth 1000 pako ushqimore shpërndahen për familjet e varfëra dhe me fëmijë jetim .

Për gjatë gjithë ditës së djeshme vullnetarët kanë levizur në shumë fshatra të Tiranës ku është bërë e mundur shpërndarja e ushqimeve . Zoti i shpërbleftë të gjithë kontribuesit !

projekt1

Elvis Naçi prezanton projektin e madh që do ndryshojë jetën e fëmijëve jetimë dhe në nevojë!

Projekti i rradhës në Fondacionin Firdeus është ndërtimi i një shkolle për fëmijët jetim !

Fokusi kryesor i Fondacionit momentalishtë janë fëmijët jetimë të cilët nuk kanë mundësi për tu shkolluar , ose fëmijët e varfër të cilët nuk kanë mundësi për tu shkolluar për shkak të kushteve të vështira .

Kështu nëpërmjet kësaj shkollë çdo fëmijë të marrë një profesion dhe pse jo të ndihmojë të tjerët në të ardhmen . – Kështu është shprehur Elvis Naçi në emisionin “Përballë” të Lutfi Dervishit .

Ndiq videon e plotë !

arjani

Fondacioni Firdeus dhuron 3500 euro për shqiptarin e sëmurë me kancer !

Ja plotësuam 3500 euro Arjanit me shpresën që ai të jetojë. Arjan Serveti 49 vjec është baba i 3 fëmijëve. Arjani vuan nga tumori malinj dhe data e operacionit është më 25 Janar në Bolonja. Familjarët kanë bërë përpjekjet e tyre dhe kanë arritur të mbledhin rreth 70% të shumës. Për të dhënë shpresë tek familjarët dhe shpresë për jetën e Arjanit, shuma e mbetur prej 3500 eurosh do të plotësohet prej Fondacionit Firdeus. I urojmë Arjanit dhe lutemi për shërim të shpejtë. Zoti i bekofte shqiptarët! Amin. – shkruan Elvis Naçi në profilin e tij në Facebook.

A8987562-B363-4386-9D1A-1A07DDB04CC2

Operohet nëna e Fatbardhës ! Si është gjëndja e saj ?

Fatbardha, vajza jetime e cila coptoi zemrat e Shqiptarëve me historine dhe vuajtet e saj kishte një brengë! Dëshironte që nëna e saj të shërohej, të ngrihej dhe të ecte! Jeta e tyre ishte ndërthurur mes vuajteve dhe dhimbjeve! Çdo sprove e kanë kaluar bashkë! Aksidenti i tmershem e la në karoce nënën e Fatbardhes!

Operacioni ishte i kushtueshëm dhe Fatbardha skishte mundësi të ndihmonte nënën e saj! Pamundësia nuk do te thoshte dorëzim për të! Ajo nuk u dorëzua por përkundrazi, ne shi dhe diell dilte ne çdo cep të Tiranës për të mbledhur shumën e operacionit! Fatbardha pa se te gjitha mundesite po zbeheshin derisa ju drejtua Shqiptareve! Shqiptaret siguruan te ardhurat e operacionit!

Nëna e Fatbardhes kaloi me sukses operacionin! Tashme ajo po hedh hapat e para, ajo po ecen duke u rikthyer ne jeten normale! Lotet e hidherit te Fatbardhes u kthyen ne lot gëzimi! Zoti i shperblefte bamiresit!

B5236111-5A7A-4AE5-8B7A-C8D470AF8794

Emisioni i fundit i këtij sezoni në “Shqiptarët për Shqiptarët ” dhuron emocione të forta.

Të premten në orën 21:00 u transmetua si çdo javë emisioni “Shqiptarët për Shqiptarët “. Këtë herë ishte dhe nata e fundit live për këtë vit duke sjellë kështu dhe një pauzë të emisionit për disa javë .

Shumë ngjarje ndodhën mbrëmjen e së premtes ku u dhuruan dy shtëpi , njëra në Mitrovicë të Kosovës e tjetra në Barbullush të Shkodrës.

Gjithashtu u rikthyen në kujtesë dhe rastet e dy operacioneve që u kryen me sukses , raste këto të paraqitura në emisionin “Shqiptarët Për Shqiptarët ” disa javë më parë.

Pjesë e emisionit ishte dhe Shpresa , nëna me dy fëmijë jetim , e cila duhet të përballojë përveç sëmundjes së rëndë dhe jetesën e vështirë e vetme. Shqiptarët ju përgjigjen live thirrjes për ndihmë të Shpresës duke kontribuar rreth 15000$ për një orë.

Kështu mbyllet dhe ky fundvit në emisionin “Shqiptarët për Shqiptarët ” ku maratona e veprave të mira vazhdon të jetë në ritme shumë të larta.